Practice what you preach (deel 1)
Duurzaamheid is voor mij – privé en zakelijk … want … dezelfde persoon – belangrijk. Toen ik ruim anderhalf jaar geleden een jaren-50-woning kocht, was het voor mij dus ook interessant, hoe ik die op duurzame wijze naar de 21ste eeuw kan brengen.
Een van de keuzes was, om direct van het gas af te gaan. Of anders gezegd, geen contract voor gaslevering aan te gaan. Het was best een bijzonder proces wat daarop volgde. Maar na ca. 7 maanden was daadwerkelijk alles geregeld. Het snelst ging het verzwaren van de stroomaansluiting. Is van het gas af nu daadwerkelijk een slimme keuze? Kijk je naar Groningen: dan kun je alleen maar zeggen: JA! Kijk je naar de efficiëntie bij het opwekken van warmte (in vergelijking met stroom).. tja… zeg het maar.
De vraag is natuurlijk altijd, hoe kom je dan aan warmte, voor allerlei doeleinden? Dus wat zijn dan de beste opties?
De keuzes voor het koken was een no-brainer. Inductie.
Net zoals de keuze voor warm water. Immers, ik had al heel wat goede ervaring met krachtstroomboilers (geen reservoir, wat onnodig stroom vreet om de watertemperatuur op peil te houden én gewoon snel warm water, net als met een geiser).
Ietwat meer had het vraagstuk rond de verwarming van het huis om handen. Op zich was ik er redelijk snel uit, dat ik elektrische vloerverwarming wilde hebben: draadjes onder het tegelwerk in de keuken, folie onder laminaat in ’t kantoortje en de woonkamer.



Ik had sowieso nog een vloerkleedverwarming. Die ligt nu in de logeerkamer (en staat maar zelden aan). In de badkamer heb ik een elektrische radiator. En toen het laatst écht koud was heb ik toch nog een keramische plaat voor de WC beneden bijgehaald … heb een hekel aan bevroren waterleidingen.
Iedere ruimte kan ik apart schakelen en regelen. Net zo fijn.
In begin vroeg ik me af, of ik wél of niet een warmtepomp ertussen zal zetten en heb ervoor gekozen dat (nu) niet te doen. Bij wat snelle ramingen (berekeningen zou ik het niet werkelijk willen noemen) kwamen voor mij onvoldoende voordelen naar voren. Was dat het juiste besluit? Denk, dat ik intussen de bevestiging heb, die ik zocht.
Laatst had ik een gesprek met Otto Willemsen. Hij vroeg me wat mijn verbruik dan is op dit moment. En tot mijn schande kon ik er niet direct antwoord op geven: ik kijk wel maandelijks naar mijn verbruik, maar had nog niet de moeite genomen, om het per jaar op te tellen. Intussen dus wél.
Bleek, ik zat voor afgelopen jaar op een verbruik van iets boven de 6000kWh. Hier hoort dan toch sowieso de kanttekening bij, dat ik begin van afgelopen jaar nog niet eens halverwege was met isoleren. (Over isolatie etc. ga ik het in een volgende episode hebben.) En mijn gereedschap ook nog steeds behoorlijk wat uren maakt… dat zal ik op termijn toch zeker minder gaan gebruiken. Dus ja, ik ga ervan uit, dat ik het verbruik nog heel wat af kan bouwen.
Ook de elektrische vloerverwarming is een leertraject: hoe snel warmt een kamer daadwerkelijk op, als je die aanzet? Wat is het meest efficiënt qua nachttemperaturen? Wordt er met de maand en alle weerswisselingen beter in!
Zonnepanelen staan zeker nog op mijn to do. Moet nog een keuze maken, of ik die op eigen dag leg of toch meedoe met een grotere installatie. Wordt vervolgd.
Links in deze tekst zijn niet gesponsord; deze dienen vooral om bij wie dergelijke producten niet kent een beeld te geven.